איך לא להפר זכויות יוצרים ולמה לא כדאי להעתיק תוכן של אחרים

בימינו כאשר התוכן הוא המלך יש דברים חשובים שיש לשים אליהם לב לפני שחושבים לקחת רעיונות, מילים, ביטויים, משפט פה משפט שם מאתרים אחרים, ספרים, מאמרים ועוד. לפני שניקח דוגמאות נבהיר מספר מונחים שהם חשובים בתחום של זכויות היוצרים:

מה היא זכות יוצרים

קיימת זכות מוקנית לבעלים של יצירה – ספרותית, מוזיקלית, עיצובית ועוד. מתוקף הגנה זו שימוש לא חוקי של היצירה הוא אסור בין היתר ללא רשות של בעל היצירה המקורית. במקרה שלנו אם מישהו כתב מאמר, טבלה מושקעת, אינפוגרפיקה, השוואת מחירים בצורה נוחה, ממשק נוח להצגת הנתונים ועוד. ישנה הגנה של זכויות יוצרים על אותה יצירה, חלק מהיצירה, כל היצירה.

מהי יצירת נגזרת

יצירה שמתבססת על יצירה אחרת תוך שינוי כלשהו שלה. למשל תרגום ספר, צילום ציור, דיגיטזציה של טקסט. יוצר הנגזרת חייב אישור של בעל הזכות המקורית, למשל כותב הספר בשפה המקורית. עם זאת לבעל יצירת הנגזרת יש זכויות משלו על יצירת הנגזרת. בכל אופן מי שבעל היצירה המקורית ינסה לטעון כי ישנה יצירת נגזרת. ככל שמישהו מעתיק תוכן ממאמר באינטרנט או בכלל יתפתח דיון האם הועתק התוכן וזו יצירת נגזרת שפוגעת בזכות של היצירה המקורית או שמא זוהי יצירה בפני עצמה אשר לא הועתקה בחלקה או במלואה ממקום אחר. אפשרות שלישית היא להפנות ולסמן מאיפה נלקח התוכן המקורי.

מה נחשבת העתקה

זו השאלה המהותית ביותר וכמובן שכל מקרה לגופו אבל ככלל שהינכם מתרחקים מהיצירה המקורית כך הסיכוי שזו תהיה העתקה פוחת. למשל בתיק 21685-07 הועתקו 10 שאלות שבמהותן היו זהות וזאת למרות שינוי של סדר המילים, שימוש במילים אחרות אך בית המשפט הסתכל על מהות השאלות. כלומר שכאשר הינכם שוקלים לקחת תוכן מאתר אחר או מקור כלשהו נסו לכתוב במילים שלכם את הרעיון ולהוסיף עליו כתיבה משלכם וזאת בכדי להתרחק מהיצירה המקורית. שנו את הסדר, סימונים, מילים ואת הרעיון הכללי נסו לתת את האמירה שלכם בו. כמובן שרצוי להתייעץ עם עורך דין אם יש ספק כלשהו לגביי העלאת התוכן וזאת לאור סכומי הפיצויים שנפסקים במקרים של העתקה שיפורטו בהמשך.

דוגמה טובה נוספת היא מתי יהווה עלילה של ספר כהעתקה של ספר אחר ופגיעה בזכויות יוצרים? האם מספיק להחליף את שמות הגיבורים, להחליף את המילים, לשנות את הסדר ולעצב כריכה אחרת? התקיימה תביעה נגד הכותבים של הסיפור של הארי פוטר בטענה שהועתקה העלילה של הספר מבלי לתת קרדיט ומבלי לחלק תמלוגים. ישנם עוד מקרים בהם היו תביעות בנושאים אלה (פלגריזאם).

יש הבדל בין פלגיאט לזכויות יוצרים. בעיקר שזכויות יוצרים מגן על ביטוי בעולם הפיזי כמו טקסט ספציפי לעומת גניבה ספרותית שמדברת על עלילה, מחשבות, רעיונות ועל כן ההגנה שלהם פחות חזקה כי הם יותר אמורפים.

בכל אופן בעניין של זכויות יוצרים יש לשים לב שלא מעתיקים, טיפ בכדי לעשות זאת נכון הוא לקרוא את הבלוג, ספר, מאמר שממנו אתם לומדים את החומר לשם הכתיבה. לסמן לכם נקודות חשובות מבלי להעתיק משפטים מדויקים. לאחר מכן להמתין מספיק זמן (מס' ימים) שביטויים מדויקים כבר נמחקו מהזיכרון שלכם ולבסוף לכתוב את התוכן שלכם. זכרו שככל שתהיו קרובים ליצירה המקורית הסיכוי להפרה גבוה יותר.

מקרה נוסף הוא שימוש במילים זהות במודעה ממומנת בגוגל, עולה השאלה האם מודעת פרסומת יכולה להיות מוגנת בזכויות יוצרים כיצירה. לרוב, במלל טכני ויבש דרישת היצירתיות לא מתקיימת ועל כן אינו מוגן בזכויות יוצרים אבל אם זהו מלל חופשי לקידום סדנה חדשה ומתקדמת אז ישנה הגנה משפטית מפני העתקה של טקסטים שלמים (ראו פס"ד ת"א (תל-אביב-יפו) 1379-06)

למה חשופים כשפוגעים בזכויות יוצרים?

קודם כל אדגיש כי בעולם האינטרנט נורא קל לתעד הפרה של זכויות יוצרים כי כל התוכן סרוק על ידי גוגל ונורא קל לעלות בעזרת תוכנות וגם ידנית על הפרות ולתעד באמצעות צילום מסך, מאוד קשה להוכיח אחרת כאשר יש צילומי מסך ובעלות על דומיינים כראיה, אלו ראיות מאוד חזקות.
הסכומים עליהם מדובר הם עשרות אלפי שקלים להפרה, העתקות של מספר מאמרים יכול להוביל למעל 100,000 ₪ פיצוי.

הגנת שימוש הוגן

במידה והשימוש הוא עבור לימוד עצמי, מחקר, סקירה, דיווח עיתונאי, הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוך אז ניתן לעשות שימוש. השימוש צריך להיות מידתי בהתאם למטרה לה נעשה השימוש ביצירה ולא ביד חופשית.

האם אפשר להעתיק קצת?

בית המשפט לא בוחן את מספר ההפרות בלבד אלא את מהות ההפרות, אין צורך במספר הפרות מסוים אלא בהערכה ערכית של מהות ההפרות. היקף ההפרה, משך הזמן שבוצעה, חומרתה, הנזק הממשי להערכת בית המשפט, הרווח שצמח לנתבע, מאפייני פעילותו, טיב היחסים בין שני הצדדים ותום הלב של הנתבע.

אז מה כן מותר לעשות?

כאשר אתם כותבים נסו לקחת השראה ממאמרים שונים ולשכתב את הנושא במילים שלכם. אם יש ביטויים מקצועיים ששגורים בתחום אז מותר לכם להשתמש בהם אך אם זה ביטוי שמשתמש אותו כותב ספציפי רצוי שתיזהרו כיוון שזה מקרב אתכם להעתקה. אם אתם לוקחים טבלה או פיסקה מודגשת עם קו תחתון ועוד נסו להוריד ולצמצם את הסימונים הגרפיים שעל גבי הטקסט ושוב בשביל להתרחק מהיצירה המקורית וליצור יצירה משלכם. יש אפילו מקרים בהם בכוונה שותלים סימנים של האתר שממנו מועתק למשל בתוכנת מפות מסויימת שתלו שמות של רחובות שלא קיימים באמת בכדי להוכיח שהמאגר שלהם הועתק אם מישהו מעתיק בצורה עיוורת את מאגר הנתונים שלהם.

עורך דין גבריאל בנטוב עוסק בדיני אינטרנט ויזם אתר contracto פתרונות משפטיים אונליין

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.